Description
A soft lightweight denim for skirts, jeans and dresses.
Lovely petrol green colour.
£0.00 - £14.00 / m
Denim Soft Petrol Green Lightweight 4.5oz
A soft lightweight denim for skirts, jeans and dresses.
Lovely petrol green colour.
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Fabric width | 142 cm |
| Fabric Type | Cotton, Denim |
| Fabric Composition | 100% Cotton |
| Colour | Blue |
| Names Weight | Lightweight |
| Drape Quality | Structure |
| Suggested Washing Care | Max 30 degree wash |
| Dry Clean | Dry Clean |
| Fabric Group | Cotton, Denim |
| Tumble Dry | Do not Tumble Dry |
| Ironing Care | Cool Iron |
| Product type | Order length, Swatch |
| Fabric Width | 142cm |