Description
A dress weight cotton denim chambray with a gorgeous little silver metallic stripe running through the fabric. Soft cotton fabric, in a lighter weight, which is a good for dresses, blouses and skirts.
£0.00 - £15.00 / m
Cotton Denim Chambray Silver pinstripe.
A dress weight cotton denim chambray with a gorgeous little silver metallic stripe running through the fabric. Soft cotton fabric, in a lighter weight, which is a good for dresses, blouses and skirts.
| Weight | 150 g |
|---|---|
| Fabric width | 148 cm |
| Fabric Type | Cotton |
| Fabric Composition | 98% Cotton 2% Lurex |
| Names Weight | Mediumweight |
| Drape Quality | Structure |
| Suggested Washing Care | Max 30 degree wash |
| Fabric Group | Cotton |
| Dry Clean | Dry Clean |
| Tumble Dry | Do not Tumble Dry |
| Product type | Order length, Swatch |
| Ironing Care | Cool Iron |
| Fabric Width | 148cm |