Description
A luxurious, wool and cashmere fabric, which has a soft, super-smooth feel to it. It’s gorgeous, with a close texture in a rich french blue. This will make a wonderful jacket,cape or coat. Go on, spoil yourself…..
£0.00 - £45.00 / m
A luxurious, wool and cashmere fabric, which has a soft, super-smooth feel to it. It’s gorgeous, with a close texture in a rich french blue. This will make a wonderful jacket,cape or coat. Go on, spoil yourself…..
| Weight | 430 g |
|---|---|
| Fabric width | 150 cm |
| Fabric Type | Wool |
| Fabric Composition | 65% Wool, 20% Cashmere,15%Nylon |
| Colour | Blue |
| Names Weight | Heavyweight |
| Fabric Group | Wool |
| Drape Quality | Structure |
| Product type | Order length, Swatch |
| Dry Clean | Yes |
| Fabric Width | 150cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.