Description
Gorgeous washed printed linen in a deep green with vibrant leaf print. Perfect for tops, skirts and dresses and also palazzo pants.
£0.00 - £17.00 / m
Washed Linen Bold Tropical Leaves
Gorgeous washed printed linen in a deep green with vibrant leaf print. Perfect for tops, skirts and dresses and also palazzo pants.
| Weight | 230 g |
|---|---|
| Fabric width | 140 cm |
| Fabric Type | Linen |
| Fabric Composition | 100% Linen |
| Names Weight | Mediumweight |
| Drape Quality | Flowing |
| Suggested Washing Care | Max 40 degree wash |
| Fabric Group | Linen |
| Dry Clean | Dry Clean |
| Tumble Dry | Do not Tumble Dry |
| Product type | Order length, Swatch |
| Ironing Care | Warm Iron |
| Fabric Width | 140cm |