Description
A great jacket and coat fabric, this in caramel brown cotton canvas has a lovely structure. Great for jackets and coats, as well as trousers and dungarees.
100% Cotton. 140cm wide.
£0.00 - £13.00 / m
Cotton Canvas Caramel Brown
A great jacket and coat fabric, this in caramel brown cotton canvas has a lovely structure. Great for jackets and coats, as well as trousers and dungarees.
100% Cotton. 140cm wide.
| Weight | 230 g |
|---|---|
| Fabric width | 140 cm |
| Fabric Type | Cotton Canvas |
| Fabric Composition | 100% Cotton |
| Colour | Camel |
| Names Weight | Mediumweight |
| Drape Quality | Structure |
| Suggested Washing Care | Max 30 degree wash |
| Dry Clean | Dry Clean |
| Fabric Group | Cotton |
| Tumble Dry | Tumble dry warm |
| Ironing Care | Warm Iron |
| Product type | Order length, Swatch |
| Fabric Width | 140cm |